کارگاه نسبیت عام در متمتیکا (مقدماتی)

 


 • کارگاه به صورت مجازی و در ۷ جلسه دو ساعته تدوین و برنامه‌ریزی شده است.
 • این کارگاه اولین دوره‌‌ی مقدماتی از مجموعه کارگاه‌ها با موضوعاتی در زمینه‌ی نسبیت عام و فیزیک گرانش کلاسیک است که به طور ویژه بر محاسبات اصلی و کاربردی به کمک حساب تانسوری تمرکز دارد.
 • در این کارگاه نرم‌افزار Mathematica و پکیج محاسباتی xAct  استفاده‌ می‌گردند. محتوای کارگاه مقدماتی به گونه‌ای تهیه شده تا برای دانشجویان سال‌های سوم و چهارم کارشناسی و دانشجویان کارشناسی ارشد مفید و جذاب باشد.
 • هر جلسه از کارگاه بر مجموعه‌ای از مفاهیم فیزیکی و توصیف ریاضی آن‌ها تمرکز دارد؛ ابتدا موضوعات در یک سیر تاریخی مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس، در قالب مسئله‌های کوچکِ قابل حل در نرم‌افزار Mathematica، محاسباتی حول آن‌ها انجام می‌گردد.
 • هیچ پیش‌زمینه‌ای درباره نسبیت عام و نرم‌افزار مورد استفاده فرض نمی‌شود؛ با این حال چنان‌که شرکت‌کنندگان دست کم یکی از درس‌های نسبیت خاص، الکترومغناطیسی یا ریاضی-فیزیک را با موفقیت گذرانده باشند، عملکرد بهتری در این کارگاه خواهند داشت و بهره‌ی آن‌ها از این دوره چشم‌گیرتر خواهد بود.
 • این کارگاه با وجود خودبسندگی و پوشش مفاهیم لازم، جایگزینی برای درس نسبیت عام یا گرانش نبوده و مطالب آن تنها در جهت آشنایی مقدماتی، ایجاد یک تصویر کلی از نظریه و مدل‌های مرتبط با آن، همراه با آموختن مهارت‌های محاسباتی پایه هستند.
 • بنابراین این کارگاه می‌تواند به عنوان زمینه‌سازی و یا مکمل درس‌های نسبیت‌عام، گرانش، کیهان‌شناسی و فیزیک سیاه‌چاله‌ها محسوب شود. 
 • ظرفیت کارگاه تکمیل شده است.

 

مباحث کارگاه:

دیدگاه ( 4 )
 1. زینب
  12 مرداد 1399 at 13:43
  پاسخ

  سلام و ادب
  من میخواستم برای کارگاه ثبتنام کنم.ولی ظرفیت تکمیل شده.
  امکانش هست که برای ۲ نفر اجازه ثبتنام بدید.
  چون حتما باید شرکت کنیم.
  باتشکر

 2. سپیده بابایی
  13 مرداد 1399 at 22:39
  پاسخ

  سلام،من ثبت نام رو انجام دادم( شهریه رو پرداخت کردم) ولی ایمیل لینک کلاس برام فرستاده نشده، ممنون میشم پیگیری کنید.

 3. سیده مهدیسا خالقی
  26 مرداد 1399 at 15:46
  پاسخ

  سلام، آیا امکان ثبت نام مجدد در حال حاضر وجود دارد؟

 4. بهاره
  22 شهریور 1399 at 16:06
  پاسخ

  آیا امکان داره کارگاه رو دوباره برگزار کنید؟

پاسخ دهید