کارگاه نجوم رصدی

معرفی تکنیک های رایج برای دریافت اطلاعات از داده های رصدی

ارائه دهنده:

مهدی موسوی
فیزیک پیشه و روایتگر نجوم

زمان:

جمعه ۳۰ مهر ماه ساعت ۱۷

سرفصل ها:

  • تلسکوپ های امروزی
  • نورسنجی (فتومتری)
  • طیف سنجی (اسپکتروسکوپی)

تماشای شکوه آسمان شب، جدای از جذابیت‌هایش، بذر پرسش‌های فراوانی را در ذهن بشر کاشته که تا به امروز  با حس کنجکاوی وی رشد پیدا کرده و با پیشرفت علم و فناوری به درخت‌هایی پرشاخه‌وبرگ بدل شده‌اند. منجمان امروزی نیز در تلاش‌اند تا با بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای مدرن پاسخی برای این پرسش‌ها بیابند. اما این روش‌ها و ابزارها چه چیزهایی هستند؟

در وبینار «نجوم رصدی» ابتدا به‌سراغ تلسکوپ‌های امروزی، به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار داده‌گیری از آسمان، می‌رویم. همچنین در مورد فناوری‌های به‌کارگرفته‌شده در آن‌ها، از جمله «سیستم‌های اپتیک فعال و اپتیک تطبیقی» و «روش تداخل‌سنجی» برای دریافت بهترین داده‌های ممکن از آسمان صحبت خواهیم کرد. در ادامه، دو روش‌ متداول برای کسب اطلاعات نجومی از داده‌های رصدی، یعنی روش «نورسنجی» و «طیف‌سنجی» را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای شرکت در این وبینار، تنها داشتن دانش مقدماتی در زمینه فیزیک (در حد فیزیک دبیرستانی) کافی است و «مفاهیم» با زبانی ساده و بدون پرداختن به محاسبات و جزئیات فنی ارائه خواهند شد.

ثبت نام کارگاه رصدی ۱۴۰۰

  • قیمت: ۳۰,۰۰۰ تومان

به اشتراک بگذارید!

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن تمام نظرات
گزارش تصویری
farzin

جشنواره روز فیزیک ۹۷

جشنواره هماهنگ کشوری روز فیزیک سال ۱۳۹۷، در دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی، در تاریخ ۱۵آذر، توسط انجمن علمی دانشجویی فیزیک دانشگاه شهید بهشتی، با هدف معرفی فیزیک و جذابیت

Read More »
کافه فیزیک
sbuphysics

کافه فیزیک یک فنجان قهوه داغ داغ

  کافه فیزیک در ترم فرد سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در تالار ابن هیثم دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی توسط انجمن علمی دانشجویی فیزیک سه شنبه ها ساعت ۱۶-۱۸ برگزار می

Read More »
0
دوست‌داریم نظرتون رو بدونیم!x
()
x