کارگاه نجوم رصدی

معرفی تکنیک های رایج برای دریافت اطلاعات از داده های رصدی

ارائه دهنده:

مهدی موسوی
فیزیک پیشه و روایتگر نجوم

زمان:

جمعه ۳۰ مهر ماه ساعت ۱۷

سرفصل ها:

  • تلسکوپ های امروزی
  • نورسنجی (فتومتری)
  • طیف سنجی (اسپکتروسکوپی)

تماشای شکوه آسمان شب، جدای از جذابیت‌هایش، بذر پرسش‌های فراوانی را در ذهن بشر کاشته که تا به امروز  با حس کنجکاوی وی رشد پیدا کرده و با پیشرفت علم و فناوری به درخت‌هایی پرشاخه‌وبرگ بدل شده‌اند. منجمان امروزی نیز در تلاش‌اند تا با بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای مدرن پاسخی برای این پرسش‌ها بیابند. اما این روش‌ها و ابزارها چه چیزهایی هستند؟

در وبینار «نجوم رصدی» ابتدا به‌سراغ تلسکوپ‌های امروزی، به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار داده‌گیری از آسمان، می‌رویم. همچنین در مورد فناوری‌های به‌کارگرفته‌شده در آن‌ها، از جمله «سیستم‌های اپتیک فعال و اپتیک تطبیقی» و «روش تداخل‌سنجی» برای دریافت بهترین داده‌های ممکن از آسمان صحبت خواهیم کرد. در ادامه، دو روش‌ متداول برای کسب اطلاعات نجومی از داده‌های رصدی، یعنی روش «نورسنجی» و «طیف‌سنجی» را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای شرکت در این وبینار، تنها داشتن دانش مقدماتی در زمینه فیزیک (در حد فیزیک دبیرستانی) کافی است و «مفاهیم» با زبانی ساده و بدون پرداختن به محاسبات و جزئیات فنی ارائه خواهند شد.

به اشتراک بگذارید!

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن تمام نظرات
کارگاه‌های آموزشی
sbuphysics

کارگاه آموزشی عکاسی نجومی

  کارگاه آموزشی عکاسی نجومی مناسب برای کلیه رشته ها و مقاطع مدرس: سید مصطفی امام مسئول برگزاری دوره: پگاه اصل باغ طراح پوستر: سید

Read More »
کافه فیزیک
sbuphysics

کافه فیزیک و سخن‌وری

کافه فیزیک در ترم فرد سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در تالار ابن هیثم دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی توسط انجمن علمی دانشجویی فیزیک سه شنبه ها

Read More »
0
دوست‌داریم نظرتون رو بدونیم!x